Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 6 0

Toyota’dan Corolla boyutlarında bir elektrikli sedan gelebilir

Toyota bZ4X

Hibrit denince birinci akla gelen markalardan olsa da elektrikli araçlara geçiş konusunda pek istekli olmayan Toyota, bz4X ile bu husustaki birinci adımını atmıştı. Gelen haberler, Japon üreticinin ikinci tam elektrikli modelinin bir sedan olacağını gösteriyor.

2022’nin sonunda piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli sedanın rekabetçi bir fiyatla ve geniş kabiniyle öne çıkacağı belirtiliyor. Corolla’dan biraz daha büyük olacağı söylenen model, bilhassa art taraftaki yolcular için daha fazla alan sunacak. Kaynaklar, Toyota elektrikli sedanın 30 bin doların altında fiyat etiketine sahip olacabileceğini belirtiyor.

Toyota elektrikli sedanın rekabetçi bir fiyat etiketine sahip olmasının ana sebeplerinden biri kullanılan batarya paketi olacak. Çünkü arabada Çinli BYD’nin lityum demir fosfat (LFP) batarya teknolojisinin kullanılması bekleniyor. Bu piller öteki lityum pillere nazaran daha düşük güç yoğunluğuna sahip. Fakat daha ucuz, inançlı ve stabil olmasıyla öne çıkıyor. Üstelik Tesla da Çin’deki modellerinde bu pilleri kullanıyor.

Gelen bilgiye nazaran Toyota’nın elektrikli sedan modelini nisan ayında konsept formunda göreceğiz. Çok beklemeden de üretim versiyonu karşımıza çıkacak. Arabanın birinci etapta Çin’e özel olacağı söyleniyor. Akabinde başka pazarlara da gelebilir. Hususla ilgili taraflardan resmi bir açıklama gelmedi. Gelişmeleri siz kıymetli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir