Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 11 0

Omicron olayları artıyor: Japonya ülkeye girişleri yasakladı

Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da yeni bir COVID varyantı keşfedilmişti. Dünya Sıhhat Örgütü de bu varyanta ‘Omicron’ ismini vererek varyantın ‘endişe verici’ olarak nitelendirmişti.

Bu açıklamalardan sonra dünya çapında Omicron hadiseleri artmaya başladı. Güney Afrika dışında Birleşik Krallık, Danimarka, Avustralya, Avusturya, Kanada, İsrail, Hong Kong, Belçika, İtalya, Portekiz, Botsvana üzere ülkelerde Omicron varyantı görüldü. Türkiye’de ise şu ana kadar Omicron varyantına rastlanmadı. Hadiselerin aktüel durumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Varyant hakkında şimdi ayrıntılı bilgi bulunmasa da Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülke, artan hadiseler sebebiyle Güney Afrika ve etrafına yerlere seyahat kısıtlaması getirdi. Japonya da yaptığı yeni bir duyuruyla varyanta karşı tedbirlerini sertleştirdiğini duyurdu.

Ülkeye girişler yasaklanıyor

Ülke, geçtiğimiz hafta sonu Güney Afrika ve başka sekiz ülkeden gelen insanlara 10 gün karantina uygulanmasını zarurî hâle getiren kısıtlamalar getirmişti. Lakin Başbakan Fumio Kishida, bu önlemlerin süratle artan olaylar sebebiyle kâfi olmadığını tabir etti ve önümüzdeki perşembe gününden itibaren ülkeye hiçbir yabancının giriş yapamayacağını açıkladı.

 Dünya Sıhhat Örgütü de bugün yaptığı açıklamalarda çok sayıda mutasyona sahip olan Omicron varyantını global bir risk oluşturduğunun ve dünya çapındaki olayların süratle artabileceğinin altını çizdi. Buna ek olarak Pfizer ve Moderna varyanta karşı aşılarının aktifliğinin araştırıldığını aktardı. Çinli aşı üreticisi Sinovac da yaptığı yeni açıklamalarda Omicron varyantına karşı aşı üretmeye hazır olduğunu duyurdu.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir