Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 9 0

iPhone üreticisi Foxconn’un elektrikli araçlar için Suudi Arabistan’la görüştüğü belirtiliyor

Elektrikli araç pazarında işler ilginçleşiyor. Esaslı otomotiv devlerinin yanında teknoloji şirketleri de pastadan hisse almaya çalışıyor. Bu bahiste daha evvel atılımda bulunan Foxconn’un artık de elektrikli araç üretimi için Suudi Arabistan ile görüştüğü belirtiliyor.

Husus şimdi resmiyet kazanmış değil fakat kaynaklar iki taraf ortasındaki muahedenin yıl bitmeden sağlanacağının altını çiziyor. Buna nazaran, Suudi Arabistan’ın Varlık Fonu, Velocity isminde yeni bir şirket kuracak. Bu şirket de Foxconn ile yapılacak paydaşlığın çoğunluk hissedarı olacak.

Suudi Arabistan’ın Varlık Fonu halihazırda 450 milyar dolarlık bir varlığı yönetiyor ve elektrikli araç pazarına giriş yaparak petrol zengini ülkenin iktisadını çeşitlendirmek istiyor. Bu kapsamda iPhone üreticisi Foxconn’un da Suudi Arabistan’da üretilecek elektrikli araçlar için yazılım, elektronikler ve elektrik mimarisi konusunda takviye sağlayacağı söyleniyor. Foxconn ayrıyeten kurulacak paydaşlığın azınlık hissedarı olacak.

Mevzuyla ilgili bir öteki bilgi de elektrikli araç üretimi için BMW‘nin eski elektrikli araç mimarisinden yararlanılacağı tarafında. Çünkü Alman marka daha evvel de platformlarını diğer bir üreticinin kullanabilmesi için lisanslamıştı. Lakin dediğimiz üzere bunlar resmi bilgi değil. Mutabakat sağlanana kadar kararlarda değişiklik olabilir.

Suudi Arabistan ile yapılan görüşme Foxconn’un otomotiv dünyasına yönelik ilk adımı değil. Şirket, bundan iki hafta evvel Model C, Model E ve Model T isimli araçlarının ön gösterimini yapmıştı. 

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir