Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 6 0

Elon Musk’tan nükleer güç daveti

Pandemi ile birlikte her alanda olduğu üzere güç alanında da darboğaz yaşanıyor. Gerek ferdî güç tüketiminin artması gerekse üretimin katlanarak artışı ile çok güç tüketimi gezegende alarm vermeye başladı. Çin’in güç tüketimini kısıtlaması örneği tüm dünyayı huzursuz ediyor. 

Elon Musk davet yaptı

Global ısınma nedeniyle oluşan kuraklık tehlikesi güç elde etme konusunda kasvetler yaratıyor. Çekilen sular ve çok sıcaklar nedeniyle verimsiz hale gelen güneş panelleri ülkeleri nükleer güçye yöneltiyor. Örneğin Avrupa’nın güç gereksinimini karşılaması için Fransa’nın nükleer güç potansiyelini yüzde 10-15 daha arttırması bekleniyor. 

Elon Musk da Twitter hesabı üzerinden ekstrem çevresel felaketlere yol açmaması kaydıyla nükleer santrallerin kapatılmaması gerektiğini belirtti. Haliyle pek çok takipçisi ABD’de çokça eleştirilen nükleer atıkların biriktirilmesi konusuna değinerek reaksiyon gösterdi. 

Çernobil ve Fukuşima felaketleri insanlığın hafızasına nükleer gücün çok da saf olmadığına dair anıları yerleştirmiş durumda. Etraf örgütleri ne kadar inançlı olursa olsun nükleer atıkların zararsız bir biçimde yok edilmediğini ve etrafa karıştığını söz ediyor.

 

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir