Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 19 0

Elektronik mağazalarındaki bilgisayarlarda gizlice madencilik yapan bir çift tutuklandı

İspanya’nın Tarragona kentinde, elektronik mağazalarına giden ve oyuncu dizüstü bilgisayarlarına gizlice madencilik yazılımı yükleyen bir çift polis tarafından tutukladı. İsimleri açıklanmayan 33 yaşındaki şüphelilerin El Corte Inglés ve MediaMarkt mağazalarındaki 16 bilgisayara, NiceHash madencilik yazılımı ve Anydesk uzaktan erişim programı kurdukları belirtiliyor.

Madencilik yazılımları bildiğiniz üzere, kripto para çıkarmak için tüm sistemde ve bilhassa ekran kartında önemli bir yük oluşturur. MediaMarkt çalışanları, mağazada sergilenen ve yalnızca bekleme modunda bulunan oyun odaklı dizüstü bilgisayarların tam kapasite çalıştıklarını ve çok ısındıklarını fark etti. Bunun akabinde yapılan incelemelerde olayın iç yüzü açığa çıktı.

Biri oyaladı, başkası yazılımları yükledi

Güvenlik kamerası kayıtları, kurnaz kripto madencilerinin bilgisayarlara nasıl özel yazılım yüklediklerini gözler önüne serdi. Bayan, mağaza çalışanının yanına giderek satın aldığı dizüstü bilgisayarı açmak için yardım istiyor. Mağaza işçisinin dikkatinin dağılması fırsat bilen öteki kuşkulu ise USB şoförü aracılığıyla dizüstü bilgisayara madencilik ve uzaktan erişim yazılımlarını yüklüyor.

Mediamarkt güvenlik kamerası kayıtları çiftin mağazayı en az üç sefer ziyaret ettiğini ortaya koydu. Kamera imajlarını inceleyen polis çok sürmeden ikiliyi yakaladı. Çiftin konutunda yapılan aramalarda birkaç sabit disk, kısmen monte edilmiş bir bilgisayar ve ayrıyeten hackledikleri bilgisayarları denetim ettikleri tez edilen bir akıllı telefon bulundu. Her ikisi de bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık ve ziyana uğratmakla suçlanıyor.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir