Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 12 0

Avrupa’nın ilk Omicron vakası, Afrika’dan Avrupa’ya Türkiye aktarmalı olarak uçtu

Covid-19’un ikinci yılı tamamlanırken Avrupa’da ve Türkiye’de yeni varyant paniği yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak isimlendirilen B.1.1.529 varyantı, “süper varyant” olarak nitelendiriliyor ve en az 32 mutasyona sahip olduğu biliniyor. Güney Afrika’da ortaya çıkan ve pek çok ülkeye yayılan Omicron, ilk belirlemelere göre daha fazla bulaşıcılığa sahip.

Avrupa’da ilk Omicron vakası Belçika’da tespit edildi. Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke’nin açıklamalarına göre hiç aşı olmamış genç bir kadın 11 Kasım’da Mısır çıkışlı olarak Türkiye üzerinden aktarmalı şekilde Belçika’ya uçuş yaptı. Hem fiziksel hem de kültürel olarak Avrupa ve Asya arasında köprü görevi gören Türkiye, bu defa Omicron’un Afrika’dan Avrupa’ya seyahatinde köprü oldu.

11 Kasım’da Belçika’ya varan genç kadında 22 Kasım’da ilk semptomlar görülmeye başlandı. Sonrasında Covid-19 testi pozitif çıktı ve mutasyon testi yapıldı. Omicron varyantı taşıdığı tespit edildi. Böylelikle resmi olarak Avrupa’da ilk Omicron vakası tespit edildi

Omicron vakarlarında son durum

Omicron varyantı Avrupa’da yayılmaya devam ediyor. Belçika’nın ardından İngiltere’de iki, Almanya’da bir Omicron vakası tespit edildi. Hollanda ve Çekya’da şüpheli vakalar bulunuyor.

Şimdiye kadar Güney Afrika’da 77, Botswana’da 4, Hong Kong’da 2, İngiltere’de 2, İsrail, Belçika ve Almanya’da 1’er vaka görüldü. Türkiye’de henüz Omicron vakası görülmedi.

Türkiye uçuşları durdurdu

Omicron nedeniyle dünyada ve Türkiye’de çeşitli tedbirler alınmaya başlandı. Türkiye’de 15 Kasım’da Güney Afrika’ya uçuşlar durdurulmuştu. Dün akşam (26 Kasım) ise Omicron riski nedeniyle Botsvana, Güney Afrika, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye hava ve deniz yollarımız kapatıldı.

[twitter=]

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir