Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Bilim Haberleri 11 0

3 boyutlu yazıcılarla prostetik göz üretildi

Günümüzde teknoloji ve tıp hayli gelişmesine karşın gözünü kaybeden beşerler için üretilen göz protezlerinin çok büyük bir kısmı hala el imali olarak üretiliyor. Bu durum da hem maliyeti artırıyor hem de eserlerin arzının makul bir oranda düşük kalmasına neden oluyor. Artık ise bilim beşerler 3 boyutlu yazıcılar ile protestik göz üretmeyi başardı.

Almanya’da bulunan Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research kurumu ile İngiliz şirket Ocupeye araştırmacıları bir ortaya geldi ve özel birkaç metot ile yazılım kullanarak bireylerin implanta ihtiyaç duyduğu taraftaki orbita ( göz küresinin oturduğu yapı ) tahlil edildi. Ayrıyeten bireylerin sağlam taraftaki gözlerinin renkleriyle morfolojik yapıları da incelemeye dahil edildi.

3 boyutlu yazıcılar

Bilim insanları biyolojik olarak uyumlu malzemeden prostetik göz küreleri üretmekle birlikte kelam konusu göz küreleri el üretimi göz kürelerine oranla daha gerçekçi görünüme sahip. Son olarak göz kürelerinin el üretimi kürelere nazaran hayli kısa vakitte üretildiğini ve bahsi geçen prostetik gözlerin yaklaşık 40 hasta üzerinde klinik deneylere başlandığını belirtelim.

Bilim insanları 1 adet 3 boyutlu yazıcının yılda yaklaşık 10.000 adet göz küresi üretebileceğini öngörüyor.

Yeni araştırma Fraunhofer degisinde yayımlandı.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir