Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kadın ve Sağlık 7 0

Koronavirüs gözü de etkiliyor

Son 2 yıldır gayret ettiğimiz koronavirüsün (Covid-19), birçok organı etkilediği üzere beğenilen de olumsuz tesirlerine rastlandı.

Kayseri Kent Hastanesi Göz Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Ataş, yaptığı açıklamada, koronavirüsü birinci tespit eden kişinin göz tabibi olduğunu hatırlattı.

“KORONAVİRÜS GÖZÜ DE ETKİLİYOR”

Koronavirüsün gözü de etkilediğini kaydeden Ataş, şu sözleri kullandı:

“Koronavirüs hastalığı birinci başta 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Enteresandır ki bunu birinci tespit eden bir göz tabibidir. Bunun yeni bir hastalık olduğunu, olağandan farklı olduğunu, insanlarda ateş, nefes darlığı ve öksürükle seyredip çok önemli teneffüs problemleri ile vefata yol açtığını bildirdi.

“ÜST TENEFFÜSE BAĞLI OLARAK GÖZLERDE DE SULANMA VE YAŞARMA ÜZERE SEMPTOMLAR OLUYOR”

Koronavirüs bilhassa teneffüs yolu hastalığıdır. Teneffüs yolunun tutarak bir gribal enfeksiyon üzere ateş, öksürük ve nefes darlığı, ileri evrelerinde önemli teneffüs yetmezliklerine neden oluyor ve birçok organı etkiliyor. Böbrek yetmezliğine yol açıyor. Pıhtı atmasına ve mevte yol açan çok ağır tablolara yol açıyor.

Bütün organları etkilediği için göz de bunlardan etkileniyor. Göz de üst teneffüs yoluyla yakın olduğu için koronavirüs geçiren şahıslarda üst teneffüs yoluna bağlı olarak gözlerde de sulanma ve yaşarma üzere semptomlar oluyor. Beğenilen kırmızılık da bu hastalıkta rastlanılan bir şey. Hatta kimi yayınlar da bunun birinci koronavirüs bulgusu olduğunu gösteriyor.”


“RETİNADA KANAMALAR YAPABİLMEKTE, POTİK SONU ETKİLEYEREK PAPİLLİT YAPABİLMEKTEDİR”

Ataş, “Koronavirüs, konjonktivit dışında gözün birçok organını da etkileyebiliyor. Retinada küçük kanamalar yapabilmekte, optik sonu etkileyerek papillit yapabilmektedir. Onun dışında gözle ilgili olarak üveit dediğimiz tablolar var, onlara yol açabilmektedir. Çok ağır hadiselerde etraf dokulardan ve sinüslerden oluşan hastalıklarda bazen göze yayılabilmektedir. Hastalığı geçirdikten sonrada beğenilen kuruluk üzere yan tesirler uzun periyotta hastalar vakit zaman bildirmektedir. Bazen beğenilen damar tıkanıkları oluşabiliyor.” dedi.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir