Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kadın ve Sağlık 3 0

DSÖ: Omicron’un özel bir tehlike olduğuna dair hiçbir delil yok

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, “Omicron’un beşerden beşere bulaşmanın Delta da dahil olmak üzere başka mutasyonlara nazaran daha kolay olup olmadığı şimdi aşikâr değil.” denildi.

Delta da dahil olmak üzere koronavirüsün başka varyantlarından daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığı da bilinmiyor.

Kuruluş, suşla enfeksiyonun ciddiyetini belirlemenin birkaç günden birkaç haftaya kadar süreceğini açıkladı. Dünyadaki baskın Delta suşu da dahil olmak üzere tüm koronavirüs varyantlarının, en savunmasız beşerler da dahil olmak üzere önemli hastalığa yahut mevte neden olabileceği, bu nedenle tedbire ve aşılamanın anahtar olmaya devam ettiği belirtildi.

HASTALIĞI GEÇİRENLER YİNE ENFEKTE OLABİLİR

DSÖ ayrıyeten, ön datalara nazaran, daha evvel koronavirüs geçirmiş bireylerin Omicron suşu ile başka varyantlara nazaran daha kolay tekrar enfekte olabileceğini belirterek, “Bununla ilgili daha fazla bilgi önümüzdeki günlerde ve haftalarda mevcut olacak.” açıklamasında bulundu.

DSÖ 26 Kasım’da telaş verici varyant olarak “Omicron” olarak isimlendirilen yeni bir koronavirüs SARS-CoV-2 suşunu duyurmuş ve bu koronavirüs çeşidinin birinci olarak Kasım ayı başlarında Güney Afrika’daki sıhhat yetkilileri tarafından tespit edildiğini belirtmişti.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar bu mutasyonu taşıyan 100’den az hadisenin rapor edildiği ve Omicron’un şu ana kadar Güney Afrika, Botsvana, Belçika, İngiltere, İsrail, Hong Kong, Almanya, İtalya’da tespit edilirken, Çekya’da ise 1 kuşkulu hadise olduğu tabir edildi.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir