Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kadın ve Sağlık 5 0

Bu kış cildinizi nemli tutmaya yardımcı olacak 10 besin

Sık sık peeling yapın, güzel bir serum uygulayın, vitaminler kullanın, nemlendirici ve güneş kremi kullanın, yüzünüzdeki makyajı güzelce temizleyin ve çıkarın… Cilt bakımı için yapılan onlarca şeyin tek bir anahtarı vardır: Hidrasyon. Uygun bir su istikrarı ve nemlendirme olmadan, parlak ve gençleşmiş bir görünüm elde etmek çok zordur.

Nemlendirme, güzel bir nemlendirici seçmenin ve orta sıra cilt için yararlı bileşiklerle dolu maskeler ve serumlarla cilt bakımınızı tamamlamanın ötesine geçer.

Cildinizin güzel nemlenmesinin içinizde başladığını biliyor muydunuz? İnsan bedeninin yüzde 70’i sudur. Bu sıvının hakikat düzeylerini korumazsanız (örneğin, uzmanlar tarafından önerilen günde 2 litreyi içmezseniz), sadece bedeniniz acı çekmez (baş ağrısı, mide bulantısı yahut üzere sorunlarla), cildiniz de bundan etkilenir.

Nem eksikliği erken kırışıkların, kuruluk, tahriş, soyulma ve kışın sıcaklıkların düşmesiyle daha da barizleşen öbür cilt sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olur.

Lakin cildin durumunu yalnızca su etkilemez. Diyetiniz de ayrıyeten ne kadar su içip içmediğinize bakılmaksızın cildin kalitesini ve nemini direkt tesirler. Cildin bedeninizin bir diğer organı olduğunu (aslında en büyüğü) unutmayın, bu nedenle hakikat yiyecekleri diyetinize dahil etmek onu gözle görülür formda düzgünleştirmeye yardımcı olabilir.

CİLDİNİZİ NEMLİ TUTMAYA YARDIMCI 10 BESİN

Evet, diyet cildinizin su istikrarı üzerinde direkt bir tesire sahiptir, lakin tüm besinler âlâ bir doğal hidrasyonu sağlamaz.

Bu kış cildinizi nemlendirmek için bu listeye dikkat edin:

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Her türlü marul, ıspanak, pazı… Bu sebzeler A ve C vitaminleri, antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir, cildi tonlandırır ve toksinleri yok eder. Fakat hepsinden düzgünü, yüzde 95’e kadar su içermeleridir, bu nedenle günlük hayatınıza dahil etmek ve böylelikle hidrasyonunuzu uygunlaştırmak için kusursuz bir seçenektir.

Domates

Domates, cildinizin en büyük favorilerinden biridir. Cildinize bakmak için alabileceğiniz en güzel antioksidanlardan biri olan likopen açısından varlıklı bir besindir. C vitamini açısından da zengindir ve ayrıyeten kolajen üretimini uyarır. Fakat domatesle ilgili en güzel şey, su içeriğinin yüzde 95’e yakın olmasıdır, bu nedenle domates tüketmek cildiniz için çok şey yapabilir.

Salatalık

En çok nemlendirici besinler ortasındadır ve neredeyse yüzde 97 ile en fazla su içerenlerden biridir. Nemlendirmeye ek olarak, iltihaplanmayı da azaltır ve fazla yağı ortadan kaldırır. Cildi nemlendirmek için en güzel yiyeceklerden biri olduğu için tek başına, salatada yahut smoothie’lerde alıanbilir. Üstelik kalorisi de hayli düşüktür.

Avokado

Mineraller, vitaminler, lif, protein ve sağlıklı yağ asitleri bakımından zengindir. Cildinizi çok daha tesirli ve kalıcı bir halde içeriden nemlendirmek için harikadır. Ayrıyeten mesken imali yüz maskeleri yapmak için de kullanabilirsiniz.

Narenciye

Cildi nemlendiren besinler listesinde turunçgilleri unutmamız mümkün değil. Bunlar harika antioksidanlardır ve cildinizin sıkı ve elastik kalması için kolajen oluşumunu artıran C vitamini bakımından zengindirler. Lakin hepsinden kıymetlisi, neredeyse yüzde 90 su içerirler.

Elma

Elma, lezzetli olmasının yanı sıra yüzde 90’a varan su oranı ile en yüksek su içeren meyvelerden biridir. Bu nedenle kuru cildi nemlendirmek için en düzgün besinler listesine girebilir. Ayrıyeten, meyyit hücrelerin yok edilmesine yardımcı olan tartarik asit ve malik asit içerir.

Papaya

Bu tropikal meyve yalnızca sindirim sisteminize yarar sağlamakla kalmaz, birebir vakitte cildiniz için gerekli bileşikleri de içerir. C vitamini, B vitaminleri, mineraller, flavonoidler ve beta karoten üzere antioksidanlar içerir. Hepsi cildin harika durumda, nemli, pak, parlak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ananas

Kilo verme diyetlerindeki özellikleri nedeniyle hakkında daha çok şey duymuş olsanız da, gerçek şu ki ananas tıpkı vakitte cildinize bakmak için de harikadır. Bu meyve, hür radikallerle savaşmak ve kolajen üretimini arttırmak için harika olan C vitamini ve birebir vakitte tek tip bir cilt tonunun korunmasına yardımcı olan bromelain içerir. Ananasların yüzde 87’si sudur ve nemli kalmanıza yardımcı olur.

Biberler

Hepsi bol ölçüde su içerir, lakin yeşil biberlerin su içeriği yüzde 93’e kadar ulaşır. Yüksek C vitamini içeriği, cildinizin daha genç görünmesini sağlamak için onları kusursuz bir antioksidan yapar. Ayrıyeten cilt tonunu uygunlaştıran A vitamini ve karotenoidler içerirler.

Havuç

Olağanda yaz aylarıyla ilişkilendirdiğimiz cilt için âlâ bir besindir, zira bizi güneşin UV ışınlarından muhafazaya yardımcı olur. Lakin, yararları burada bitmiyor. Her şeyden evvel, bu esirgeyici özellik, güneş ışınlarının yüzü tıpkı biçimde etkilediği ve lakin tıpkı halde korumadığımız kış aylarında da bize yardımcı olabilir. Buna ek olarak, bizi soğuktan, rüzgardan ve dış etkenlerden korumak için cildin en yüzeysel katmanlarını güçlendirmeye yardımcı olan değerli bir A vitamini ve antioksidan kaynağıdır.

KIŞ AYLARINDA CİLDİNİZİ NASIL NEMLENDİRİRSİNİZ?

Yanlışsız eserleri kullanmak, nemlendirici bir maske uygulamak ve yüzünüzdeki meyyit hücreleri temizlemek, kışın cildinizin nemli ve aydınlık kalmasına yardımcı olacaktır.

Her mevsim değişikliği, bakım rutininizi cildinizin gereksinimlerine nazaran uyarlamayı gerektirse de, sıcaklık değişimleri, rüzgar ve ortamdaki nem eksikliği cildi tahribe neden olabileceğinden kış en şiddetli vakitlerden biridir.

Soğuk, kan damarlarının daralmasına, sirkülasyonun zayıflamasına ve cildin kâfi oksijen yahut besin almamasına neden olarak daha mat görünmesine neden olur. Ayrıyeten meyyit hücreler daha süratli biriktiği için kâfi düzeyde hücre yenilenmesi yapılamaz.

Cildinizi Sonuna Kadar Nemlendirin

Kış aylarında cildinizin acı çekmemesi için nemlendirme temeldir, günlük olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalı ve ayrıyeten yüzünüzde bariyer oluşturan ve nemi tutan nemlendirici kremler uygulamalısınız.

Cildinize Peeling Yapmayı Bırakmayın

Başta da söylediğimiz üzere bu mühlet zarfında cildinizin yenilenmesi daha yavaş olur, bu nedenle meyyit hücrelerin varlığı daha fazladır, bu nedenle daima bir paklığa sahip olmanın yanı sıra, bunları gidermek için eksfoliasyonu ihmal etmemeniz kıymetlidir. Lakin bunu haftada bir yahut iki kere yapmayı unutmayın, çok peeling yaparsanız cildiniz için verimsiz olabilir.

Kendinizi Güneşten Koruyun

Kış aylarında güneş yaz aylarındaki yoğunlukta olmasa da UV ışınları hala mevcuttur ve yüzünüze ziyan vererek lekelere, kırışıklıklara, sarkmalara ve hatta cildinizin daha da fazla kurumasına neden olabilir. Güneş kreminizi sürmeden konuttan çıkmayın.

Kendinizi Soğuktan Koruyun

Meskende yahut ofiste hava ne kadar kuru olursa, cilt de o kadar kuru olur, bu nedenle çok ısınmadan kaçının ve en çok vakit geçirdiğiniz odalara bir nemlendirici yerleştirin. Soğuk hava, bilhassa hava kuru olduğunda, ciltteki nemin daha süratli buharlaşmasına neden olur. Kış tüm bedenimizi ve bilhassa yanaklar, dudaklar, boyun, dekolte ve eller bölgesinde hassas olan cildi tesirler. Bu nedenle, onu muhafazanın birinci adımı soğuktan korumaktır; uygun kazaklar giyin ve eldiven yahut eşarp olmadan dışarı çıkmayın. Çok hassas ciltler için yün uygun değildir, zira tahrişi artırabilir.

Çok Sıcak Duşlardan Kaçının

Sıcak suda bekletmek kışın çok caziptir, fakat su sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, ciltteki nem kaybı o kadar fazla olur, zira bu banyolar epidermisten doğal yağların yok edilmesini kolaylaştırır. Sonuç olarak dermatologlar suyun çok sıcak olmamasını, duşların 10 dakikadan fazla uzatılmamasını, cildi tahriş eden yumuşak eserler ve süngerlerin kullanılmasını önermektedir. Uzmanlar ayrıyeten çoklukla kokulu deodorantları kullanmamayı ve yapay kokulu banyo jellerinden ve ayrıyeten cilt için alkollü eserlerden kaçınmayı önermektedir.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir