Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kadın ve Sağlık 4 0

Baklagiller makus kolesterolü süratle düşürüyor

Yetişkin nüfusun yarısından fazlasının yüksek kolesterol düzeylerine sahip olduğu iddia ediliyor ve daha da tasa verici olan, büyük bir çoğunluğun bu sorunu yaşadıklarından habersiz olması olarak görülüyor.

Muhakkak bir yaştan sonra, yüksek kolesterol düzeyleri daha yaygındır ve onu denetim etmek giderek daha karmaşık hale gelir. Sıhhat durumunuzu güzelleştirmek için ülkü prosedür kolaydır: Düzgün uyumalı, idman yapmalı ve hepsinden kıymetlisi sağlıklı beslenmelisiniz.

Birinci adım diyet geliştirmek ve kolesterol seviyelerini uygunlaştırmak için zerzevat tüketiminin diyette toplam oranını artırmaktır. En kıymetli bitki bazlı besinler zerzevat ve meyvelerdir. Harvard Üniversitesi, gün boyunca tüketilen toplam kalorinin yüzde 50’sinin zerzevat ve meyvelerden oluşması gerektiğini savunuyor. Fakat, sıhhatimizi güzelleştirmek için değerli olan tek şey sebzeler değildir.

BAKLAGİLLER BERBAT KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Tam tahıllar, kabuklu yemişler ve baklagiller günlük diyetin temel ögeleridir ve lif ve kalp sıhhatine uygun yağ kaynakları oldukları için kolesterolle savaşabilir. Harvard Üniversitesi baklagillerin kolesterolü düşürmede kıymetli bir rol oynadığını açıklıyor. Bilimsel araştırmalar, baklagiller açısından güçlü diyetleri daha düşük obezite, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, kalp krizi yahut kalp hastalığı riskiyle ilişkilendiriyor.

Sistemli baklagil tüketimi, bilhassa yüksek kolesterol için epey tesirli bir tahlil olarak öne çıkıyor. Birçok kişi, çok yüksek bir kalori pahasına sahip oldukları için obeziteyi önleyemeyeceğine yahut beden yükünü alamayacağına inanma eğilimindedir. 100 gram baklagillerin, çeşidine bağlı olarak, çoklukla 350 kaloriden fazla olduğu gerçek olsa da, besinsel bileşimleri kilo alımını pürüzler.

Bunun nedeni, en fazla tokluk hissi veren iki besin hususu olan bitkisel proteinler ve lif açısından varlıklı olmalarıdır. Münasebetiyle bu besinler açlığı azaltır ve çok enerjik olmalarına karşın sıhhatsiz kaynaklardan gelen daha fazla kaloriyi tüketmemizi mahzurlar. Ek olarak, baklagiller bitkisel proteinlerin en bol bulunan kaynaklarıdır, bu onları çok kolesterolün ana suçlularından biri olan kırmızı etin yerine ülkü bir alternatif yapar.

Baklagiller kırmızı ete alternatif olarak büyük ölçüde kolesterol azaltılmasına katkıda bulunur. Baklagiller kolesterolün bilhassa yalnızca ince bağırsakta emilimini yavaşlatmakla kalmayıp birebir vakitte kanda yüksek düzeylerde kolesterol üreten muhakkak molekülleri bloke eden çözünür ve yapışkan lif içerirler. Lif yalnızca bağırsak sıhhati için yararlı olmakla kalmaz, birebir vakitte fazla şeker ve yağı emme özelliğine de sahiptir.

YÜKSEK KOLESTEROLE SÜRATLİ TAHLİL

Her gün baklagil tüketmek, kolesterol düzeyini düşürmek için şahane bir yoldur. Harvard, iki bilimsel araştırmayla bunu bu türlü açıklıyor. Bunlardan birincisinde bir küme bilim insanı, üç ay boyunca her gün en az bir porsiyon bakliyat tüketen tip 2 diyabetli 100’den fazla hastanın kolesterol seviyelerini tahlil etti. Çalışmanın sonunda, LDL kolesterolü ortalama olarak 8 puan kadar düştü. LDL kolesterol, makûs kolesteroldür zira atardamarların duvarlarında birikerek aterom plakları oluşturur.

Harvard tarafından yayınlanan ikinci çalışma, 250’den fazla iştirakçiyi içeren on denemeden elde edilen bilgileri karşılaştıran araştırmalardan oluşuyordu. Hepsine en az üç hafta boyunca günde yarım porsiyon ila 2 porsiyon karışık baklagil verildi. Hiçbir iştirakçi kolesterol ilacı almadı ve sonunda LDL düzeyleri ortalama olarak 8 puan düştü. Bu düşüş, birçok insanın ilaçla aldığından daha âlâ bir sonuç olarak kayda geçti.

Bakliyatları günlük olarak beslenmemize dahil etmek karmaşık görünebilir, fakat baklagiller, öteki sebzelerin yanında garnitür yahut salataya bir ek olarak kullanılabilir. Yapılması gereken en düzgün şey, hazırlarken etlerden ve işlenmiş etlerden uzak durmaktır.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir