Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
İnternet 29 0

2022 dijital pazarlama trendleri

Günden güne değişen ve gelişen dijital dünyanın yenilikleri 2022 yılında yeni sürprizlerle karışımıza çıkacak. İşte 2022 yılının dijital pazarlama trendleri:

1. Yapay zeka

Çabucak her kesime entegre olan yapay zekanın pazarlama için kullanımı da gün geçtikçe artıyor. Bir müşterinin geçmişte satın aldığı eserlere dayanarak gelecekte hangi eserleri satın alacağını varsayım edebilir olacak. Birebir vakitte gerçek vakitli teklif de verebilecek. Şu an da araştırma yapılan eserler bazında data toplayan ve reklam algoritmalarını bu tarafta ilerleten pazarlama bölümü yapay zekanın bu yükselişi sayesinde kestirime dayalı ön görülerini mutlaklık kazandırarak ilerletebilecek hale gelecek.

2. Mikro influencer

Instagram kullanım oranının artmasıyla hayatımıza giren “Influencer Marketing” pazarlama alanına yeni bir bakış açısı getirdi. Yapılan araştırmalara nazaran tüm dünyada 2020 yılında yapılan Influencer Marketing 9.7 milyar dolar kıymetinde. Her geçen gün artan Influencer Marketing yarışı bu alanı geliştirmeye ve daha da büyütmeye odaklı hale getiriyor. Lakin Mega Influencer’dan Mikro Influencer’a bir geçiş yapılıyor.

Mikro Influencer’lar takipçi sayıları daha az lakin etkileşim oranları çok yüksek olan şahıslardır. Mega Influencer hakkında ise amaç kitlesinin geniş olması nedeniyle insanların itimatlarını yitirmeye başladıkları konuşuluyor. Bu nedenle daha şahsî ve niş amaç kitlesine hitap eden yani Mikro Influencer’lara olan ilgi 2022’de daha fazla artacak.

3. Taşınabilir uyumluluk

Müşterilerin tek bir aygıttan değil sahip olduğu her türlü aygıttan web site yahut uygulamalara erişim sağlaması pazarlamanın devamı için ehemmiyet arz eder. Web site dizaynlarının taşınabilir uyumlu halde optimize etmek ve taşınabilir uyumlu içerikler oluşturmak gerekiyor. Arama Motoru Optimizasyonu uygulamalarında da responsive dizaynlar ve taşınabilir açılış suratı çalışmalarının değeri her geçen gün ehemmiyetini arttırmaktadır. Web site ve uygulamaların tüm aygıtlara uyumlu hale getirerek müşterilere ulaşılabilen her alandan pazarlama faaliyetleri sağlanmış olacak.

4. Sesli arama optimizasyonu ve sohbet raporları

Günümüz alışveriş trendlerinin başında gerçeklik algısı artırmak yatıyor. 5 duyu organına hitap edecek yenilikler için çalışmalar sürüyor. Bunlardan birisi de ses tabanlı alışveriş yani dijital asistanlar.

Sohbet robotu ve sesli arama özelliği çabucak her web sitesinde sıklıkla karşımıza çıkıyor lakin bir mühlet sonra robotlar müşteri temsilcisine aktarıyor. Sohbet robotu ve dijital asistanın şu an ki fonksiyonu bağlantı kurulmak istenilen alanları ayırmak ve tertibe sokmak. Lakin gelecekte anında ve yanlışsız bağlantı avantajına sahip dijital asistanların tüm sıkıntılarımızı direkt olarak çözebilir hâle gelmesi öngörülmekte. Google SEO alanında ise Speakable Rich Snippet uygulaması bulunmaktadır.

5. Ferdileştirme

Tüm eser ve hizmetlerde müşterilerin önceliği özel hissetmek ve ferdî hizmet almak oluyor. Toplu ileti ve mail gönderiminde otomatik ileti yahut şablon mail olduğunu anlayınca içerikler çoğunlukla incelenmiyor. Bu yüzden tüm eser ve hizmetleri kişiselleştirerek müşterileri kişisel olarak kazanmak ve özel hissettirmek 2022 Diital Pazarlama Trendleri’nin vazgeçilmez ayağını oluşturuyor. Günümüzde Netflix’in şahsileştirilmiş sinema önerisi, Spotify’ın şahsileştirilmiş müzik listeleri bu trendin bir örneği. 2022’de bu özelliği uygulayan şirket sayısı artacak ve kıyasıya bir rekabet başlayacak.

Dijital trendlere ayak uydurmak kıymetlidir lakin daha da kıymetlisi bu trendlere istikamet vermektir!

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir