Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Sektörel 8 0

Özel bankaların 9A21 karları beklentileri aştı

Beklentilerden güçlü marjlar, düşük risk maliyeti ve düzgün varlık kalitesiyle 2021 pay başına düşen karlarda revizyonlar yapıldı: sene başından bu yana AKBNK için +%23 (1,56TL’den 1,92TL’ye), GARAN için +%39 (2,27TL’den 3,16TL’ye) ve YKBNK için +%30 (0,81TL’den 1,05TL’ye). Kredi mevduat makaslarındaki güzelleşme, artan TÜFE’ye endeksli menkul değer (AKBNK TL menkul değerlerinin %66’sı, GARAN’ın %62’si, YKBNK’nin %74’ü) gelirleri, artan ekonomik aktiviteyle güçlü komite gelirleri ve daralan risk maliyeti özel bankalardaki güçlü karlılık performansının ana sebepleriydi. Fakat, iktisattaki makro riskler nedeniyle 2022’de bu faktörlerin tesirinin zayıflamasını öngörüyoruz.

Ortak satışı haberleri de bankalarda risk iştahı artışını destekledi

Yakın vakitte, Koç Holding YKBNK’nin %18’lük hissesini Unicredit’ten almaya karar verdi. Bu kararla pay üzerinde azınlık ortak satışı baskısı ortadan kalkmasını öngörüyoruz. 15 Kasım’da ise BBVA, %49,85 hisse ile GARAN’ın ana ortağı, kalan hisseler için pay başı 12,2TL fiyatla istekli hisse alım teklifi açıkladı. İddialarımıza nazaran bu fiyat 2022T 0,58x PD/DD ve 3,6x F/K’ye işaret etmektedir. Bu iki kararın, ana ortakların iki büyük özel bankanın büyüme potansiyeline olan inancını yansıttığını ve risk iştahını desteyeklerek pay fiyatları üzerindeki aşağı istikametli riskleri sonlandırdığını düşünüyoruz.

TL’deki bedel kaybı özkaynak artışını döviz cinsinden sınırlıyor

TCMB’nin faiz indirimleri, artan enflasyon ve TL’deki negatif gerçek faiz ortamında bankaların döviz riskleri kıymetli bir faktör olmaya devam ediyor. TL’deki paha kaybı sebebiyle son 5 yılda (2017-9A21) takibimizdeki özel bankaların provizyon öncesi karları Avro cinsinden %20 daralırken, özkaynakları (temettü, özgür karşılık ve sermaye artışlarından arındırılmış) %25 daraldı. Varsayımlarımıza nazaran, 3Ç sonundan bu yana TL’de görülen %23 paha kaybıyla takibimizdeki özel bankaların özkaynakları çeyrek başından bu yana %18 daralabilir (12.7 EUR/TRY ile hesaplandı).

Maksat fiyatlarımızı yükseltirken, makro riskler ve son devirdeki pay fiyat artışlarıyla dala temkinli yaklaşmaya devam ediyoruz

Beklenti üstü gelen 9A21 karlarıyla takibizmizdeki özel banka 2021/22 net karlarını sırasıyla %20 ve %10 üst revize ediyoruz. Artan karlılık varsayımlarıyla, gaye fiyatlarımız %18 artarken evvelki tavsiyelerimizi koruyoruz. Varsayımlarımıza nazaran, takibimizdeki özel bankalar 2022T 0,47x PD/DD ve 3,3x F/K ile süreç görmektedir. Ayırdıkları ihtiyatlı karşılıklar ve hedging siyasetleriyle GARAN ve YKBNK’nin makro riskler karşısında daha güçlü konumda olduklarını düşünüyoruz. Enflasyonda düşüş, olumlu gerçek faiz ortamı, risk maliyetlerinde olağanlaşma, döviz kurlarında stabilite ve TL mevduatlara olan talepte artışın dalda mümkün gelişmeler için katalistler olacağını düşünüyoruz.

Yatırım Finansman

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir