Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Otomobil 6 0

Avrupa Birliği, hidrojenli araçları destekliyor

Hidrojen yakıtlı araçlar, tıpkı elektrikli araçlar üzere gücünü elektrikten alıyor. Fakat hidrojenli araçların içerisinde rastgele bir batarya yok. Bu araçlar, elektrik gücünü içerisinde bulunan hidrojenden elde ediyor.

Akaryakıt ve dizel üzere fosil yakıtların yerine hidrojen kullanmak, karbondioksit gazı oranını düşürebilmek için en âlâ tahlil yollarından biri. Bu nedenle kimi üreticiler, bu teknolojiyi daha geliştirmek için çalışıyor.

Hidrojen yakıtının maliyetli olması ve gerekli yakıt istasyonlarının fazla olmaması, bu teknolojinin önündeki en büyük mahzurlardan ikisi.

AB’DEN HİDROJEN YAKITI AÇIKLAMASI

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Hidrojen Haftası programının açılışında konuştu.

Pak hidrojenin gelecekte iklim dostu bir iktisada dönüşümde merkezi rol oynayacağını belirten von der Leyen, bu yıl dünya çapında açıklanan pak hidrojen projelerinin yarıdan fazlasının Avrupa’da olduğunu söz etti.

Von der Leyen, pak hidrojenin şimdiden iktisatların karbonsuzlaşmasına katkı sağladığına işaret ederek, “Temiz hidrojen ekonomik açıdan rekabetçi olmaya başlıyor. Doğal gaz fiyatlarında gördüğümüz mevcut artış nedeniyle günümüzde yeşil hidrojen, gri hidrojenden bile daha ucuz olabilir.” diye konuştu.

AB, ÜRETİMİ ARTIRMAK İSTİYOR

AB’nin 2030 yılına kadar yeşil hidrojen üretiminin kilogram maliyetini 1,8 euronun altına indirmeyi hedeflediğini söyleyen von der Leyen, bu nedenle pak hidrojen üretimini artırmak ve kullanımını genişletmek istediklerini vurguladı.

Von der Leyen, günümüzde pak teknolojilerinin süratle gerçekleştiğine dikkati çekerek, hidrojen yakıtlı birinci uçakların gelecek 10 yılda kullanımda olabileceğini anlattı.

Hidrojen gücü, tabiatta bileşikler halinde bulunan hidrojenin dönüştürülmesiyle elde edilen güç kaynağı olarak tanımlanıyor.

Son devirlerde hidrojen, karbonsuzlaşma maksatlarını gerçekleştirmek için kullanılacak güç alternatiflerinden biri olarak görülüyor. Hidrojen gücü farklı renklerle temsil edilen bir üretim sürecine sahip.

Fosil yakıtlarla üretilen gri hidrojen, yenilenebilir güç ile elde edilen ise yeşil hidrojen olarak sınıflandırılıyor.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir