Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kripto Para 11 0

Ons altın fiyatları tabanı gördü

Ons altın fiyatları, geçtiğimiz 1 ayın en düşük düzeyini görürken, gram altın fiyatları 775 lira düzeyinde hareket ediyor. Baştürk Finansal Danışmanlık Kurucusu Rıdvan Baştürk, “Ons altında genel görüşüm aşağı tarafta ve mümkün yükselişlerin de piyasaya satış fırsatı vereceğini düşünüyorum” biçiminde kıymetlendirdi.

Altının ons fiyatında düşüş eğilimi sürerken, bugünkü süreçlerde 1767 dolar seviyesine kadar gerileyerek 3 Kasım tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü. Ons altın fiyatlarının gerilemesinde, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetine dair iletileri ana etken olarak görülüyor.

Fed Lideri Jerome Powell geçtiğimiz gün katıldığı bir aktiflikte, kendisine yöneltilen sorularda yaptığı değerlendirmede piyasalar üzerinde tesirli olan açıklamalarda bulundu. Lider Powell yaptığı değerlendirmelerde, kasım ayında başladıkları tapering’i (varlık alımı azaltımı) birkaç ay evvel tamamlamayı düşündüklerini belirterek, 14-15 Aralık tarihinde yapılacak Fed toplantısına dikkat çekti. Powell tıpkı vakitte, enflasyonun yüzde 2 maksadının çok üzerinde seyrettiğine işaret ederek, enflasyonun ‘geçici’ olduğu tabirinin bir kenara bırakılmasının vakti olduğunu söyledi.

Fed’in tapering’i planlanandan daha erken bitirmesi, faiz artırım takviminin öne çekilebileceği beklentisini de oluşturacaktır. Bu durumun gerçekleşmesinin dolar endeksini güçlendirmesi, karşıt korelasyon tesiriyle altın fiyatları üzerinde de aşağı istikametli tesir etmesi beklenebilir. Piyasaların gözü kulağı Fed’in 14-15 Aralık’ta gerçekleştireceği toplantıda olacak. Bu tarihe kadar da ABD kanadından gelecek istihdam ve enflasyon dataları kıymetli olacak.

Altın fiyatları üzerinde tesirli olabilecek öbür kıymetli mevzu da Omicron varyantı… Ortaya çıkmasıyla piyasalara ‘pandemi’yi yine hatırlatan Omicron varyantı ile ilgili haber akışları piyasalar açısından kritik olacak. Hali hazırda kullanılan aşıların Omicron varyantı üzerinde de aktifliğini sürdürdüğüne dair açıklamalar ve yeni varyantın öldürücü ya da bulaşıcı tesirinin zayıf olduğuna yönelik haberler takip edilecek. Olumsuz haber akışları, yatırımcılarda inançlı liman tesiri yarayacağı için altın fiyatları üzerinde sert üst taraflı hareketler görülmesi bekleniyor.

Ons altın fiyatları, 1767 dolar düzeyine kadar gerileyerek yaklaşık 1 ayın en düşük düzeyini görürken; en yüksek ise 1783 dolar düzeyini gördü. Ons altın, saat 13.27 prestijiyle yüzde 0.24 oranında düşüşle 1774 dolardan süreç gördü.

Gram altının fiyatı, dünkü süreçlerde tarihi rekor düzeyini 793,49 lira düzeyine yükseltirken, yeni güne dünkü kapanış fiyatına nazaran yükselişle başladı. Gram altın, gün içerisinde en yüksek 773,64 lira düzeyini, en düşük 753,72 lira düzeyini görürken; dolar kurunda yaşanan hareketin tesiriyle üst taraflı hareketini sürdürüyor. Altının gram fiyatı şu sıralarda yüzde 0,60 oranında yükselişle 775,64 lira düzeyinde bulunuyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1250 lira, Cumhuriyet altını da 5 bin 142 liradan süreç görüyor.

Gram altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 759 lira düzeyinde hareket ederken; yeni güne 769 lira düzeyden başlamıştı.

Şenay Zeren

bigpara.hurriyet.com.tr

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir