Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kripto Para 11 0

İSO Lideri Bahçıvan: Dövize bağlı ihracat modeli gerçekçi ve kalıcı değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha evvelki birçok konuşmasında kurdaki yükselişle birlikte kıymet kaybeden TL’nin ihracatı destekleyeceğini, düşen faizlerin ise yatırım ortamını artıracağını söylemişti. Erdoğan’ın istekleri doğrultusunda Merkez Bankası’nın eylül ayından beri yaptığı faiz indirimleri nedeniyle ise TL’de yaşanan kayıp yüzde 40’ı buldu. Kıymetsiz TL, ihracat tarafında tarihi düzeyler oluşturmasına karşın alım gücü tarafında daha farklı bir tablo çıktı. Sene başında 380 doların üzerinde seyreden taban fiyat bugün prestijiyle 210 doların altına indi. Kurdaki yükseliş birebir vakitte enflasyona da önemli bir katkı yaptı.

Bloomberg HT yayınına katılan İSO Lideri Erdal Bahçıvan, TL’deki kayıplarla artan ihracatın sürdürülebilirliği konusunda kaygılı olduğunu söyledi.

Bahçıvan’ın değerlendirmeleri şöyle: “Endüstricinin ihracat üzerinden motive edilmesi çok kıymetli. İçinde olduğumuz ihracat artışı sevindirici olmakla birlikte sürdürülebilirlik konusunun da hayli kıymetli olduğunu söylemek istiyorumYalnızca dövize bağlı bir ihracat geliştirme modeli gerçekçi de değil kalıcı da değil. İşin temelinde finansal istikrar oluşturup öngörülebilir bir iş dünyası yaratmak gerekiyor. Yalnızca kur tarafından baktığınızda tedarik, finansman ve yatırım kalitesinde yıpranma riski var. Enflasyon gerçeği sizi bırakın yatırım yapmayı işletme sermayesini muhafazaya yönlendiriyor. Bu durumda işletme sermayesi muhtaçlığı çıkıyor. Siz motive de olsanız yatırımlar ikinci planda kalıyor.

Türkiye’nin ihracatı kasım ayında yüzde 33.4 artarak 21,5 milyar dolara çıkmıştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu sayının şu ana kadar görülen en yüksek aylık paha olduğunu söylemişti. Tıpkı periyotta ithalat yüzde 26,7 artarak 26.8 milyar dolar olmuştu.

diken.com.tr

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir