Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kripto Para 10 0

Erdoğan’ın iktisatta yol haritası: Çin de bu türlü büyüdü, 6 ay sonra meyvelerini yiyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarına ‘ekonomide yeni devir yeni yol haritası’nı anlatırken Çin örneğini verdiği öğrenildi. Erdoğan, “Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak için iktisatta yeni devri başlattık. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin bu türlü büyümüş. Biz pazara daha yakınız, onlardan daha avantajlıyız” dedi.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, salı günkü Merkez İdare Şurası (MYK) toplantısından çabucak sonra Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı “görevinden af talebini” kabul ederek, yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’yi ataması kulisleri de hareketlendirdi.

Edinilen bilgiye nazaran, MYK toplantısında Erdoğan, düşük faiz siyasetindeki kararlılığını ve iktisatta yeni yol haritasını şöyle anlattı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıda Türkiye’nin Çin üzere malı ucuza üretip, bunu Avrupa’ya satarak, bu üretimden dolar girdisi sağlayabileceğini anlattığı öğrenildi. Erdoğan, Çin ve Almanya gibi kimi ülkelerin “düşük faiz” siyasetini yıllardır uyguladığını belirtti. Toplantıda özetle, “Bizim de bu faiz sarmalından çıkmamız lazım. 1970’lerin Almanya’sında mülteci nüfus var. Genç nüfus ve mültecileri çalıştırarak işgücünü sağlıyorlar. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de faizle değil, genç nüfusla, üretimle büyüme sağlamalıyız” değerlendirmelerinin yapıldığı belirtildi.

Sürecin vatandaşlara güzel anlatılması talimatını veren Erdoğan’ın “19 yıllık süreçte yol, köprü üzere pek çok büyük yatırımı tamamladık. Artık bu sürecin sonuna geldik. Ekonomik olarak bunların da meyvesini yiyeceğiz. 6 ayın akabinde alınan kararların sonuç vermesiyle, bu sürecin kırılması seçime kadar tamamlanacak. Bunu vatandaşlara âlâ anlatın. Vatandaşlarımızın refah düzeyi yükselecek, alım gücü artacak. Böylelikle cari açığımız kapanacak. Faiz düşük, yüksek yarar elde eden sanayi ülkesi haline geleceğiz” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

T24

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir