Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kripto Para 10 0

Bloomberg’den Lütfi Elvan yorumu: “Tehlikeli sular”

Resmi Gazete’de yer alan atama kararına nazaran, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan misyondan affını istedi.  AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bu talebi kabul ederek yerine Elvan’ın yardımcısı Nureddin Nebati’yi atadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki bu değişiklik dış basının da gündeminde büyük yer tuttu.

Bloomberg’in, “Türkiye imkansızı istiyor: Daha daha düşük faiz oranları ve istikrarlı bir Türk lirası” başlıklı tahlilinde Elvan’ın istifa kararı ve Türk lirasındaki kıymet kaybı masaya yatırıldı.

“NE İSTEDİĞİNE KARAR VERMELİ”

“Erdoğan’ın, en üst seviye ekonomik yöneticilerinden ne istediğine karar vermesi gerekiyor” ifadelerinin yer aldığı tahlilde, “Cumhurbaşkanı istediği kadar çalışanın yerini değiştirebilir, lakin çelişkiler çözülene kadar pek bir şey değişmeyecek” yorumu yapıldı.

Tahlilde, “Merkez Bankası, 7 yıl ortadan sonra birinci kere piyasalara direkt müdahale ederek TL’nin bedel kaybetmesini destekledi. Akabinde Erdoğan, Maliye Bakanını değiştirdiğini açıklayarak yeni bir düşüşe yol açtı. Para ünitesi bu yıl dolar karşısında kıymetinin yüzde 44’ünü şaşırtan bir biçimde kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

“165 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

Bloomberg birebir vakitte hükümet içinden kaynakların, “Elvan’ın son faiz indirimlerine karşı çıktığını” aktardı. Tahlilde, “Para otoritesinin, azalan rezervlerinden dolar satma istikametindeki sürpriz kararı, siyasetçilerin TL’nin özgür düşüşe geçmesi konusunda kaygılı olduklarını gösteriyor; Merkez Bankası elini göstermek istedi. Bunlar tehlikeli sular; Lirayı desteklemek için harcanan muazzam meblağ, 2018’den başlayarak yaklaşık 165 milyar dolara ulaştı. Bu durum ülkede siyasi bir tartışma haline geldi” ifadelerine yer verildi.

“TL’NİN BİTMESİNE ŞAŞMAMALI”

Tahlilde, “Erdoğan, düşük oranlara bağlılığına karşın, yaklaşımının pek çok tatsız sonucu olduğunu fark ettiğinde tutumunu değiştirebilir. Mart ayında vali Naci Ağbal’ı faiz oranlarını çok yükselttiği için misyondan aldı. Birkaç ay evvel Ağbal’ı atadığında ise en azından kısa vadede faiz artışlarını onaylıyor üzere görünüyordu” ifadelerine yer verildi.

Bloomberg son olarak, “Politikanın hayati prensipleri olan faiz oranları ve enflasyon uzlaştırılmadıkça, ülke bir tasfiye, kesinti ve çöküş döngüsünden çıkmakta zorlanacak, akabinde borçlanma maliyetlerinde kaçınılmaz artışlar ve daha da fazla işçi değişikliği olacak. TL’nin bitmesine şaşmamalı” yorumunu yaptı.

cumhuriyet.com

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir