Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Kripto Para 7 0

Almanya enflasyonu 30 yılın tepesinde

Almanya’da enflasyon, Kasım’da yıllık %5,2 düzeyine çıkarak Haziran 1992 sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve beklenti olan %5’in de üzerine çıktı.  Ülkenin TÜFE enflasyonu eylülde %4’e ulaşmış akabinde da ekimde %4,5’e ulaşmıştı.    Kasım düzeyi %5,2 ise son 30 yılın doruğu.  Pandemi öncesi Almanya’da enflasyon %1,7 civarındaydı.

İspanya’da da enflasyon yine besin fiyatlarındaki yükselişin tesiriyle %5,6’ya çıkarak yaklaşık 30 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Dünyada enflasyonun yükselmesinin en değerli nedeni pandemi  sonrası açılmalarda yaşanan tedarik problemleri eşliğinde artan emtia fiyatları ve maliyetler. Kuraklık da besin fiyatları enflasyonunda üst taraflı baskı yaratmaya devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Lagarde, cuma günü yaptığı konuşmada enflasyondaki yükselişi süreksiz gördüklerini yineledi ve 2022’nin ikinci yarısında gözle görülür bir gerileme beklediklerini, ancak faiz artırımı için 2022’nin çok muhtemel olmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu üyesi Isabel Schnabel ise, Euro Bölgesi’nde enflasyonun Kasım’da zirve noktasına ulaştığını düşündüklerini söyledi.

Enflasyonun denetimden çıktığına dair işaret bulunmadığını belirten Schnabel, “Enflasyonun zirve noktasına Kasım ayında ulaştığını düşünüyoruz. Enflasyon tıpkı süratle devam edemez. Enflasyonun gelecek yıl kademeli formda düşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Enflasyonun gelecek yıl yüzde gayesine hakikat geri geleceğini öngördüklerini tekrarlayan Schnabel, artık para siyasetinde bir sıkılaştırmaya gitmenin çok erken atılmış bir adım olacağını savunmaya da devam etti.

Investing, Foreks

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir