Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Genel 9 0

Zebralar siyah çizgili beyaz mı yoksa beyaz çizgili siyah mı?

Afrika Yaban Hayatı Vakfı‘na nazaran, zebra derisinin çarpıcı siyah beyaz renklendirmesi, Doğu ve Güney Afrika’daki kendi topraklarının kuru, kahverengi, yeşil, ağaçsız otlakları ve savana ormanlarının hepsinin önüne geçmiştir.

Bu çizgiler her bir zebraya hastır. Günümüzde yaşayan üç zebra çeşidi vardır. Zebra (Equus quagga), Dağ zebrası (E. zebra) ve Grevy zebrası (E. grevyi). Bu tiplerin her biri farklı bir şerit desenine sahiptir. Kimilerinin ciltlerinin koyu kısımları siyah, öbürleri ise daha kahverengi renklidir ve kimilerinin yalnızca bedende çizgileri vardır, lakin bacaklarında çizgi yoktur.

Zebralar Aslında Ne Renktir!

Kaliforniya Üniversitesi’nin evrimsel ve davranışsal ekolojisti ve muhafaza biyoloğu Tim Caro, bu farklı desenlere ve renklere karşın, tüm zebralar birebir deri rengine sahiptir ve siyahtır açıklamasını yaptı. Lakin, bu, kürklerinin beyaz çizgili siyah olup olmadığı yahut tam zıddı sorusuna karşılık vermiyor. Bunun için zebranın melanositlerine yahut kürkü için pigment üreten hücrelere bakmalıyız formunda açıklama yaptı.

“Zebraların cildi siyahı olmasına karşın, farklı gelişimsel süreçler palto renklerini belirler. Tıpkı açık ciltli bir kişinin koyu renk saçlara sahip olabileceği üzere. Zebralar aslında yoğundan daha açık renkli saçlara sahiptirler, karınları çoklukla açıktır, bu nedenle zebralar siyah çizgili beyaz görünürler.

Melanin melanosit üretimi “Beyaz saçların gelişimi sırasında renk meydana gelir fakat bu siyah renk değildir”. Öteki bir deyişle, zebraların varsayılan durumu dikkate alındığında siyah saç üretirler ve bu onları beyaz çizgili siyah yapar. Kısaca Zebralar beyaz çizgili siyahtırlar.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir