Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Genel 12 0

Qualcomm gelmiş geçmiş en güçlü yonga setini tanıttı!

Qualcomm, amiral gemisi Android aygıtlar için yeni jenerasyon yonga setini tanıttı. Yeni yonga setinin genelinde iyileştirmeler yapan firma, bir bakıma yeni ARMv9 komut setine ve yeni bir isimlendirme şemasına geçtiği için evvelki dizaynlardan daha farklı bir mimariye sahip. Yeni aileyi görmek için uzun mühlet beklemek zorunda kalmayacağız, yeni çipli birinci ticari telefonlar yıl sonundan evvel piyasada olacaklar.

Snapdragon 8 Gen1 ile tanışın

Bu yeni isimlendirme şemasına nazaran, sınıf için sayı (8 amiral gemisidir), bir ise nesili tabir etmekte. Qualcomm‘un birinci 4nm yonga setini ve bu yeni kuşak CPU mimarisini kullanan birinci işlemci oluyor. Kamera donanımı hakkında konuşulacak oldukça fazla özelliği olan işlemcinin bu konusunu öbür bir makalemizde ele almaya çalışacağız.

Yeni yonga seti, CPU üç küme dizaynını koruyor, lakin çekirdekler artık ARMv9 dizaynlarına dayanmaktadır. Bu, ana çekirdeğin bir Cortex-X2 olduğu ve 3.0GHz‘de çalışacağı manasına geliyor. Bunu destekleyen Cortex-A710 tabanlı üç performans çekirdeği 2.5GHz suratında çalışacak. Dört adet verimlilik çekirdeği ise, 1.8GHz suratında çalışan A510 tabanlı bir çekirdek.

Genel olarak, yeni CPU Snapdragon 888‘dekinden %20 daha süratli olacak ve tıpkı vakitte güç kullanımını %30‘a kadar daha az olacak.

GPU’ya geçiş yapan yeni Adreno, yeni mimarisi sayesinde %30 performans artışı ve %25’e varan güç tasarrufu vaat ediyor. Qualcomm geliştiricileri, performans ve güç verimliliği ortasında bir istikrar kurmasına imkan tanıyan üç Seçkine Oyun özelliği geliştirdi.

Adreno Frame Motion Engine, GPU’nun tıpkı ölçüde güç kullanırken iki katı kare suratında bir oyun oluşturmasını sağlar. Alternatif olarak, güç çekişini yarıya indirirken FPS’yi tıpkı tutabilir.

Öbür bir yeni özellik ise masaüstü sınıfı hacimsel sürece (Volumetric Lighting)dir. Hacimsel aydınlatma, dramatik aydınlatma efektleri için kullanılır, örneğin, tasarımcıların çok sevdiği İlah ışınları.

Ayrıyeten, VRS’nin daha fazla oyuna entegrasyonunu kolaylaştırması gereken imaj tabanlı bir VRS olan Değişken Sürat Gölgelendirme Pro da yeni bir özellik. Qualcomm, oyunlarının donanımdan en uygun biçimde yararlanmasını sağlamak için en büyük oyun geliştiricilerinden kimileriyle iştirak kurdu.

Snapdragon 8 Gen 1, hem 6 altı hem de mmWave sürecini destekleyen ve teorik olarak 10 Gbps suratlar sunabilen entegre bir X65 5G modeme sahiptir. Birinci sefer, üst düzey ilişki için taşıyıcı toplamayı da destekliyor.

Mahallî irtibat, Wi-Fi 6 ve 6E dayanağının yanı sıra Bluetooth iyileştirmelerinden yeni aile yararlanıyor. Yeni çip, Bluetooth LE üzerinden CD Kayıpsız Ses yayınlayabilir. Mevcut teknoloji üzerinde büyük bir ilerlemeyi temsil eden Bluetooth LE Audio‘yu dayanaklar. Broadcast Audio özelliği, bir kaynağın bir yahut birkaç ses akışını sınırsız sayıda alıcıya yayınlamasına müsaade verir. Ses geri kanalları ile birlikte stereo kayıtıda destekleyecek.

Qualcomm ayrıyeten, hipervizörün (888 ile tanıtılan) altına oturacak olan Trust Management Engine‘i tanıtarak çipin güvenliğini artırmaya çalıştı. TME, üzerindeki inançlı bölgelerin güvenliği ihlal edilmiş olsa bile inançlı kalmaya devam edecek.

Snapdragon 8 Gen 1 tarafından desteklenen birinci amiral gemileri yıl sonundan evvel piyasaya sürülecek, yakında duyuruların gelmesi bekleniyor.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir