Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Genel 9 0

Nasıl Kurumsal Fiber Bağlattık?

10 yıldan beri yayıncılık yapıyoruz ve 7 yıldır da görüntülerimizi 4K çözünürlükte yüklüyoruz lakin 2021 yılına kadar fiber internetimiz hiç olmadı! Bu durum canımızı o kadar çok sıkıyordu ki, Starlink kayıtları açılır açılmaz kayıt yaptırdık.

Uydudan internet hoş olsa da hiçbir şey fiberin sunduğu düşük gecikmenin yanına yaklaşamıyor. İşte bu yüzden Ocak 2021 yılında TurkNet’in kurumsal sitesi üzerinden ofis altyapımızı sorgulayarak müracaatımızı yaptık. Lokasyonumuzda TurkNet fiber yoktu, çizgi çekip çekemeyeceklerini sorduk.

Kısa müddette dönüş yaptılar ve ofisimize kadar fiber çekebileceklerini belirttiler.

TurkNet altyapısının olduğu tüm lokasyonlarda kurumsal internet hizmetini taahhütsüz sunuyor. Pozisyonumuzda fiber olmadığı ve talebimiz üzerine çekileceği için hizmetimizi taahhütsüz başlatamamıştık. Bir de altyapı maliyeti var tabi, neyse ki TurkNet maliyetin birçoklarını bize yansıtmadı.

Hizmeti kullanmaya başladıktan sonra TurkNet grubundan yeni bir uygulama başlattıklarını öğrendik. Altyapılarının olmadığı lokasyonlarda da tüm kurumsal firmaların interneti taahhütsüz kullanmasını hedeflediklerini, özgür internet tecrübesini mevcut müşterilerine de sunmak istediklerini ve bu istikamette çalışmaya başladıklarını anlattılar. Ve hizmetimizi taahhütsüze çevirdiler.

Aslında tüm tarifelerde 1 Gbps download suratı sunuyorlardı.  Bu etapta artık bütçemize uygun bir upload suratı seçmemiz kafiydi. Upload bizim için kıymetli olduğundan 1000/300 Mbit paketi tercih ettik.

Bu basamakta süreçlerin başlaması için çok da bir şey gerekmiyordu. Yalnızca

  • Vergi Levhası
  • İmza Sirküsü
  • Faaliyet Dokümanı
  • Ticari Sicil Gazete
  • Şirketinize ilişkin Mersis Numarası
  • Lokasyon’daki Teknik yetkili isim soy isim ve mail adresi
  • Suram yapılacak ofisin adres kodu

Hangi operatörden hizmet alırsanız alın Kurumsal hizmet aldığınızda maalesef bu dokümanlar gerekli.

Fiber Macerası Başlıyor

Bütün bu bilgileri sağladıktan sonra kontrat geldi, mukaveleyi imzaladık ve geri yolladık. İşte fiber maceramız da tam bu noktadan sonra, 20 Ocak 2021’de başladı.

Turknet tesis mühletini ortalama 3-4 ay olarak belirtti ve biz de beklemeye başladık. Şayet fiber ilişkiyi beklerken tekrar süratli bir internet isterseniz Radio Link de sunuluyor ama Radio Link hem gecikmesi yüksek hem de çatıya suram gerektiren bir temas. Çatımız uygun olmadığı için kullanamadık.

Bu basamaktan sonra Turknet’te çizgimizle şahsen ilgilenen birisi vardı ve bize süreç hakkına bilgi verdi.

Turknet’in bize ilettiği üzere fiber tesis süreci 3 kademeden oluşmakta:

  1. Turknet fiber ekibi tarafından Turk Telekom tarafına tesis paylaşımı başvurusu yapılarak, kablo çekim süreçlerinin tamamlanması.
  2. Kablo çekim çalışmasının akabinde POP tarafındaki uplink için ek ve yönlendirme çalışması.
  3. Son olarak mahallî aygıt konumlandırması ile hizmetin teslim edilmesi.

Kendinize ilişkin bir routerunuz varsa bunu kendiniz konfigüre edebiliyorsunuz. Turknet, hizmeti Metro Ethernet switch üzerinden tek porttan Layer2 Access Mode olarak teslim ediyor. Şirketin size vereceği 30 IP bloğunu router’ınıza girip NAT süreçlerini kendi aygıtınız üzerinden yapabiliyorsunuz.

Rastgele bir sorun, teknik istek vs. üzere mevzularda Turknet’in size sağladığı telefondan ya da mail üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Fiber Sınır Çekim Süreci

Ağır kar yağışı sebebiyle Turk Telekom tarafındaki süreçlerde gecikme yaşandı.

4. aya girdiğimizde Türk Telekom takımlarından onay bekliyorduk. Sınırı TurkNet çekmiyor mu? Neden Turk Telekom’u bekliyoruz diye sorabilirsiniz. Karşılığı kolay: Sokaklarda gördüğünüz Türk Telekom kapakları -ki bunlara menhol deniliyor- başka servis sağlayıcılar tarafından müsaadesiz açılıp kullanılamıyor. İşte bu yüzden TurkNet kendi kablosu ile kendi fiberini çekse bile bunu yaparken müsaade almak zorunda.


Fiber kabloların içinden geçeceği Turk Telekom menhollerinin açılabilmesi için ISS’lerin müsaade alması gerekiyor.

Turk Telekom da şayet ek hafriyat yapmak istiyorsa belediyeden ruhsat atmak zorunda. Bu süreci de bekledik.

Bütün bu bekleme müddeti boyunca TurkNet takımının sorularımıza anında dönüş yaptıklarını da belirtelim.

Ve o büyük gün geldi! 27 Haziran 2021 Pazar günü emekçiler geldi ve fiberi döşemeye başladılar! Sokağımızdaki Turk Telekom menholü açıldı ve fiber kablo döşemesi başladı. Sonrasında menholden çıkan fiber kablonun başka ucu binamıza, oradan da ofisimize bağlandı.


Fiber kabloların döşenebilmesi için hafriyat, hafriyat için de belediyeden müsaade gerekiyor.

10 Gbit Sürat Mümkün

Bu ortada Turknet tıpkı çizgi ile 10 Gbit de sunabiliyormuş. Upload şayet 300 Mbit üstünde ise paketler simetrik oluyor. Yani dilerseniz şirketten 1000/1000 kurumsal sınır da alabiliyorsunuz.


Fujikura 90S füzyon ekleyici, fiber kabloları birleştirmede kullanılıyor.

12 Temmuz 2021’de Turknet yetkilileri özel bir makine ile fiber kabloları birbirine bağladılar ve Switch kurulumunu da tamamlayıp internetimizi teslim ettiler. Kendilerinden kaynaklı olmamasına karşın gecikme için de 2 ay fiyatsız kullanım armağan ettiler.


TurkNet, kurumsal fiber için MikroTik CRS326-24G-2S+RM Switch kullanıyor.

1 GBit indirme hızı! Bunun için 10 sene bekledik. Bunun ne demek olduğunu biliyor musunuz? 300 Mbit upload. Artık YouTube bizi beklemiyor. Biz YouTube’un görüntülerimizi işlemesini bekliyoruz. Bu hakikaten inanılmaz bir his.

Tabi sürat size yetmezse de sorun değil. Şirket gerektiğinde fiyatsız dönemsel sürat yükseltmesi de yapabiliyor. Örneğin bir canlı yayın olduğunda 3-4 gün upgrade yapılabiliyor.

Şu anda sisteme ASUS’un Zen Wi-Fi XT8 yönlendiricisi bağlı ama uzun vadede bunu daha üst model bir ASUS yönlendirici ile değiştireceğiz. Turknet bize direkt SPF ilişkisi da sunuyor. Kural mı? Değil. Lakin tekrar de kullanmak isteyenler için hoş bir seçenek.


Switch direkt SFP çıkışı da verebiliyor.

Kurumsal fiberimizden ziyadesiyle mutluyuz. En ufak bir kesintide otomatik olarak dayanak talebi oluşturulup mail atılıyor. Neyse ki şimdiye kadar Turknet kaynaklı hiçbir kesinti olmadı. Yeni ofisimizde de Turknet kurumsal fiberi kullanmaya devam edeceğiz. Router değişim rehberinde görüşmek üzere!

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir