Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Genel 9 0

Minimum fiyat için birinci teklif açıklandı!

Yeni yıla yaklaştığımız bu devirde minimum fiyat ile ilgili sorular da gelmeye başladı. Artan dolar kuru ile birlikte zamlanan her şey vatandaşın hayatını zora sokuyor. Hal bu türlü olunca da taban fiyatla ilgili beklenti artıyor diyebiliriz.

DİSK daha evvel taban fiyat için 5200 talep etmişti. Tabi bu dolar kurundaki çalkantılardan önceydi. Doların 13 TL düzeyini geçmesiyle dün toplumsal medyada taban fiyat için 6000 TL istenmesi gündeme oturmuştu. 2022 yılı için minimum fiyat görüşmeleri de artık başladı.

Minimum fiyat için birinci teklif açıklandı!

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde emekçi ve patron tarafının bir ortaya gelmesiyle taban fiyat görüşmeleri başladı. Bakan Vedat Alım bu kapsamda kimi açıklamalarda bulundu.

Alım, “Ekonomideki dalgalanmaların ve enflasyonun karşısında emeği koruyacak bir taban fiyat belirleyeceğiz” sözlerini kullandı. “Ülkenin içindeki enflasyonu ve çeşitli harcama kalemlerini dikkate alarak minimum fiyatın ortalama beklentileri ve hakkaniyet hissini karşılayacak bir oranda belirlenmesi” tabirleri yer aldı.

Alım birinci anketin sonuçlarını da açıkladı. Buna nazaran “Ankete katılan patronların yüzde 34’ü minimum fiyatın ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 lira ile 3 bin 750 lira ortasında yanıtını verdi. Patronların yüzde 19,3’ü 3 bin 251-3 bin 500 lira, yüzde 13,7’si ise 3 bin 751-4 bin lira ortasında olması gerektiği tarafında görüş bildirdi.”

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir