Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Buraya Reklam Verebilirsiniz. !!!
Genel 8 0

COVID-19 uğraşına farklı çözüm! Sakız!

ABD’de bir küme araştırmacı COVID-19 tedavisi için sakız denemesi yaptı. Bulgular, SARS-CoV-2 ile enfekte olan insanların tükürüklerinde yüksek seviyede virüs olduğunu göstermektedir. Bu nedenle takım, geliştirdikleri sakızın virüsün yayılmasını engelleyip engelleyemeyeceğini araştırdı.

SARS-CoV-2, bedenimizdeki makul hücrelerin yüzeylerindeki ACE2 proteinlerine bağlanarak insan hücrelerine giriyorlar. Grup, ACE2 proteinlerinin ağızdaki virüs parçacıklarını hapsedebileceği fikriyle bu proteinle sakızı geliştirdiler.

Sakız hakikaten COVID-19 tedavisinde işe yarıyor mu?

Araştırmacılar, sakızın aktifliğini test etmek için COVID-19 hastalarından tükürük örnekleri aldılar. Daha sonra bu örnekleri bir çeşit sakızla karıştırdılar. Bu sakızla tedavi edilen tükürüğün plasebo (ACE2 proteini içermeyen sakız) ile tedavi edilenlere kıyasla değerli ölçüde daha az SARS-CoV-2 virüs parçacığına sahip olduğunu buldular.

COVID-19 tedavisi için geliştirilen sakız tüm dünyada yankı buldu. 5 mg hücrelere viral girişi kıymetli ölçüde azaltırken, 50 mg viral girişi yüzde 95 azalttı. Bu nedenle, ACE2 sakızının SARS-CoV-2 spike proteininin hücreleri enfekte etme yeteneğini önemli formda engellediğini göstermektedir.

Araştırmacılar, çiğneme hareketinin sakızdaki ACE2 proteininin bütünlüğünü etkilemediğini göstermek için bir çiğneme simülatörü kullandılar. Lakin beden ısısı ve ağız bakterileri üzere bir kişinin ağzındaki ortamın sakızın aktifliğine rol oynayıp oynamayacağını şimdi bilinmiyor.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir